Czy umiemy żyć bez social mediów?
Internet, który jeszcze kilkanaście lat temu był czymś nowym i drogim, teraz stał się czymś niezwykle tanim, dobrze znanym, czymś bez czego trudno byłoby żyć. O ile kiedyś logowaliśmy się w nim na krótko, sprawdzaliśmy najważniejsze informacje i go wyłączaliśmy, o tyle teraz niejednokrotnie do sieci jesteśmy podłączeni przez cały czas. Dla dzieci i młodzieży praktycznie nie istnieje świat bez internetu, oni nie znają tego świata, w którym informacje nie były przekazywane błyskawicznie i w którym nie miało się ciągłego kontaktu ze znajomymi.
Do tego dochodzi korzystanie z social mediów, gdzie nie tylko na bieżąco mogą informować co się u nich dzieje, ale również mogą obserwować swoich znajomych. Czy to oznacza, że nie potrafimy już żyć bez social mediów?
Jest sporo uzależnionych albo prawie uzależnionych
Jeżeli popatrzymy na młodsze pokolenie, chociaż nie tylko, bo niektórzy starsi również przejawiają takie zachowania, to możemy dostrzec wśród nich takie osoby, które wykazują cechy uzależnienia od internetu, albo są tego bliskie. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że od razu po przebudzeniu, pierwszą rzeczą którą robią, jest sprawdzenie social mediów, tego co się tam dzieje i innych wiadomości, a dopiero później wykonują kolejne czynności, które dawniej zwykło się wykonywać jako pierwsze.
Wielu ludzi, nie tylko młodzież musi mieć cały czas włączony telefon, blisko siebie, bo w przeciwnym razie stają się nerwowi i czują się wykluczeni z tego świata informacji. Pojawia się również lęk, że jeśli nie będą co chwilę sprawdzali tego, co dzieje się w social mediach, jeśli nie będą się tam udzielali, to może się okazać, że nie będą na bieżąco z informacjami, a więc kiedy stanie się coś naprawdę ważnego, oni nie będą mieli o tym pojęcia. Tego typu zachowania z pewnością pokazują, że są ludzie, którzy są uzależnienie od social mediów.
Dlaczego tak się dzieje?
Social media pozwalają nam na bieżąco śledzić to, co dzieje się u naszych znajomych. Pozwalają też informować znajomych co my sami robimy, a to powoduje, że czujemy się częścią tej grupy. Dodatkowo osoby obserwujące nasze wpisy mogą je oceniać za pomocą specjalnych ikonek, jak również komentować, co dla wielu osób jest sposobem na podniesienie własnej samooceny.
Działa to na takiej zasadzie, że im więcej mamy polubień, im więcej pozytywnych komentarzy pod wpisem, tym więcej osób mnie lubi, tym jestem fajniejszy. Z kolei brak tych komentarzy czy ikonek pod wpisem może prowadzić do spadku samooceny, do poczucia zranienia. Social media dają nam również możliwość wymieniania się na bieżąco, w czasie rzeczywistym różnymi opiniami, a to oznacza, że wówczas też możemy w łatwiejszy sposób utrzymywać kontakty z osobami, które są daleko od nas i z którymi nie mamy możliwości widzieć się na co dzień.
Social media nie są złe, niosą ze sobą wiele fajnych możliwości, ale jednak musimy pamiętać, że potrafią uzależnić. Dlatego warto z nich korzystać, ale jednocześnie zawsze powinniśmy pamiętać, aby zachować umiar w tym co robimy.